Medlemsbrev Januari 2012

Bästa medlem och FN vän! God fortsättning på det nya året! Ni har säkert undrat vad vi i styrelsen håller på med, därför kommer litet information till Er i form av ett medlemsbrev.

Styrelsen har sina möten i en liten lokal i Kulturhuset på Tändsticksområdet i Jönköping. Vi har haft 13 formella möten och 2 informella sammanträden. Styrelsen har under verksamhetsåret bestått av följande personer:

  • Myriam Andersson - ordförande, medlemsansvarig och kassör
  • Gabriel Bake - vice-ordförande samt sekreterare
  • Marianne Keramefs - ledamot och kassör t o m mitten av september
  • Caterina Duca - ledamot och ungdomsansvarig
  • Maria Fredriksson - ersättare t o m september
  • Linn Sjöde - ersättare t o m juni

Gabriel valde på årsmötet att sluta som ordförande efter fem år i styrelsen. Hans kunskap om FN och hans erfarenheter är ovärderliga för oss i styrelsen.

Myriam är ny i styrelsen. Hon träffade Gabriel via Dag Hammarskjöldstiftelsen där båda sitter med i styrelsen och arbetsutskottet. Hon har lång erfarenhet av styrelsearbeten och brinner för FN.

Caterina kommer från Italien och har en gedigen utbildning i internationell statskunskap och stor erfarenhet av internationella kontakter. Hennes främsta mål är att få igång en ungdomsgrupp.

Under hösten slutade dock Maria för att fortsätta sina studier utomlands, Marianne sade upp sitt uppdrag som kassör eftersom hon har flyttat till ett annat land och Linn tog timeout för att göra en resa med sin pappa i Afrika.

Under hösten har fler medlemmar visat sitt intresse av att vara aktiva i föreningen. De blev inbjudna till sammanträdena som adjungerade ledamöter.

Gabriel sitter som ordinarie ledamot i Jönköpingsläns FN distrikt och Myriam som ersättare.

Gabriel sitter också som suppleant i svenska FN förbundets styrelse i Stockholm.

Våra mål

Vi inom styrelsen arbetar som ett team och trivs bra ihop. Vårt mål går ut på att synas så mycket som möjligt på stan, ha bokbord, informera om FN och dess arbete både på gator och torg samt i skolor, ordna föreläsningar samt skramla bössa till olika FN projekt.

Medlemmar

Medlemmar i FN föreningen är enskilda personer och lokala organisationer. Vi var 61 medlemmar per den 31 dec. Vi har ökat vårt medlemsantal med 10 personer, vilket vi är mycket glada och tacksamma över. (35 vuxna, 22 ungdomar, 2 skolor samt 2 organisationer)

Vi är trots årets medlemsökning i stort behov av att värva nya medlemmar. Hjälp oss att bli fler!

FN Kongressen till Jönköping

Nu till en mycket god nyhet. Svenska FN förbundet ska ha sin kongress förlagd i Jönköping under helgen 16 -17 juni 2012. Detta hedrar både vår förening och distriktet samt Per Brahegymnasiet som är en certifierad FN skola i Jönköping.

Jönköpings kommun kommer att ge oss bidrag för att hjälpa oss att arrangera kongressen. Förbundet ansvarar för all planering.

Våra aktiviteter under 2011

1. International Day: Det gäller att synas överallt därför brukar föreningen delta vid International Day på Internationella Handelshögskolan i Jönköping. Studenter från olika länder bjuder på mat från deras hemtrakter. Jag kan garantera er att maten är mycket utsökt!

2. Visingsös Skördefest: Den äger rum årligen i mitten av september och samarrangeras med distriktet. I år hade vi tur med vädret och dagen var fantastiskt skön! Vi höll till på Bengtsgården, på södra delen av ön. Ägarna Rolf och Britt-Marie bjöd på en mycket god jordärtskocksoppa med bröd. Man fick också möjligheten att gräva upp sin egen jordärtskocka att ta med hem. Föreningarna sålde kakor och bullar mm. Besökarna var mycket generösa, behållningen uppgick till ca 5000 kr som gick oavkortat till FN projektet "Skolmat blir kunskap".

Vår förening passade på att hedra Dag Hammarskjölds minne denna dag. Detta gjorde vi genom att ha tipspromenad om DH, som var en mycket uppskattad testrunda av besökarna.

3. Samarbete med Dag Hammarskjöldstiftelsen: Vår förening har representation i DHS, både i styrelsen och arbetsutskottet. Gabriel sitter som ordinarie ledamot. Myriam är ersättare samt kassör i stiftelsen. Denna höst har vi haft en hel del planering ihop för att hedra Dag Hammarskjölds minne då det var 50 år sedan han tragiskt omkom i en flygplansolycka i Kongo på sitt FN uppdrag i Afrika.

4. Loppisstädningen på Kulturhuset: I år kunde vi inte delta då tiden kolliderade med andra aktiviteter. Genom att delta kan vi få behålla en låg hyra för vår lokal.

5. Skramla bössa: Vi har varit både i Huskvarna och i Jönköping för att samla in pengar till projekten "Flicka" och "Skolmat blir kunskap". Behållningen blev 2100 kr som vi skickade till förbundet i Stockholm.

6. Utbildning: Vi var några medlemmar som deltog i A-kursen om FN i Göteborg. B-kursen om mänskliga rättigheter kommer att äga rum den 10 februari i Jönköping, i NBV:s lokaler på Barnapsgatan. Välkomna att anmäla er via hemsidan till förbundet.

Är ni intresserade över att vi anordnar en kurs kan ni meddela detta till styrelsen. Kom gärna med förslag på tema. Vi samarbetar både med ABF och NBV.

7. Föreläsningar mm:

Gabriel har besökt Erik Dalbergsgymnasiet och talat om FN för elever, har hållit ett anförande för Dag Hammarskjöld Youth Peace Assembly, och en presentation om Dag Hammarskjöld för NBV samt en utbildningsdag för elever på Per Brahegymnasiet.

Förbundsstyrelsen.

Gabriel har också medverkat på förbundets styrelsemöten i Stockholm i mars, maj, augusti och december där många beslut om förbundets arbete har tagits. Förbundsstyrelsen har också röstat fram årets FN supporter och årets FN vän.

Samarbete med vår FN skola Per Brahegymnasiet.

Det är viktigt att ha en länk mellan vår förening och skolan. Två ambitiösa elever på IB programmet försöker nu att starta en FN sektion på skolan. Skolan kommer att ha representation i vår styrelse. En ledamot och en ersättare väljs på årsmötet.

Bildandet av en ungdomsgrupp.

Styrelsen med ungdomsansvariga Caterina är igång med att starta en ungdomsverksamhet och har träffat skolungdomar under hösten. Gruppen ska försöka få igång en serie seminarier och workshop med den nya kampanjen Världskoll. Gå in på www.varldskoll.se för mer information.

Caterina har haft kontakt med Viktor som är ungdomsansvarig på FN förbundet och han kan komma och föreläsa på lokalträffar och för unga medlemmar, samt har han även vissa dagar inräknade för FN-skolor och sådant.

Nästa steg blir att marknadsföra våra aktiviteter så att så många ungdomar som möjligt ska kunna delta och engagera sig. Detta ska vi göra genom att kontakta Jnytt, Jönköping nu och andra tidningar. Vi behöver dock en person som vill ta hand om det här biten, som kan vara PR för gruppen. Någon som kan vara intresserad?
Gruppen tänker ta kontakt med Kjell Kampe, en föreläsare som har varit på FN forum förra året och organisera en föreläsning där vi ska prata om kultur och språkmöte. Till våren ska vi organisera en kick-off.

Sociala medier kommer också att vara i fokus, där vi ber alla intresserade att följa oss på Facebook och skapa en youtube kanal.
Andra gymnasieskolor som kan vara intresserade av våra aktiviteter ska också kontaktas. Om ni känner någon kompis som går på en annan skola är ni välkomna att bjuda in honom/henne i vår grupp.

Vi vet att ni alla har mycket att göra nu och i framtiden men vi behöver verkligen hjälp och stöd för att kunna förverkliga det här.

Gabriels resa i New York i oktober.

Sedan 1974 har Utrikesdepartementet reserverat en plats i sin årliga regeringsdelegation till en folkrörelserepresentant som besöker den svenska FN missionen i New York och som deltar under två veckor i FNs förhandlingar.

Styrelsen är stolt över det faktum att Gabriel valdes som folkrörelserepresentant av styrelsen för Svenska FN-förbundet.

Gabriel deltog i en grupp med riksdagsmän och representanter från LO, TCO och Svenskt Näringsliv, vars uppgift är att sätta sig in och förstå mer i hur FN arbetar.

Det blev många intressanta möten med många personer, bland annat Margot Wallström som berättade hur hennes arbete ser ut och om alla människor hon möter. Gruppen träffades dagligen på den svenska FN representationen som leddes utav Mårten Grunditz.

Gruppen hade också förmånen att få träffa prins Daniel som var på besök för att också lära sig mer i hur den svenska staten arbetar internationellt. Under en heldag besöktes också den svenska ambassaden i Washington DC som är känt för sin vackra arkitektur. Gruppen träffade också en svensk chef för världsbanken samt besökte den amerikanska kongressen.

Som folkrörelserepresentant gavs Gabriel möjligheten att inte bara få en fördjupad kunskap i hur Sveriges utsända, diplomater, ambassadörer, tjänstemän och obetalda praktikanter arbetar dagligen men också möjligheten att se hur landets parlamentariker förhåller sig till FN, deras kunskaper, deras inställningar och en förlängd möjlighet att kunna föra en dialog med dem från FN håll.

"Resan är någonting jag alltid kommer att ta med mig och jag hoppas att den kunskapen jag fick inte bara kommer att stanna hos mig utan sprida sig vidare till våra medlemmar" meddelar Gabriel.

E-post adress underlättar vår kontakt med Dig och sparar pengar.

För att underlätta kontakten med Dig som medlem i vår förening är styrelsen tacksam om Du skickar Din epost-adress till ordföranden: myriam.andersson@gmail.com. Eller ring henne på 036 37 87 84.

Styrelsen tackar alla sina fina medlemmar för det viktiga stödet under året 2011 och hoppas på fortsatt medlemskap i vår förening! Ni behövs!

Utan medlemmar är svenska FN förbundet inget. Utan ert stöd kan vi inte åstadkomma något. Tänk om var och en av Er kunde värva en medlem, vad glada vi skulle bli! Tusen tack för ert stöd, ni behövs!

Vi tror på ett starkt FN som kan ta ansvar för internationell fred och säkerhet. Sverige måste aktivt bidra till internationell fred och säkerhet. Vårt ansvar är att hjälpa andra, och det är också bra för vår egen säkerhet. Vi vill se ett reformerat FN som kan finna hållbara lösningar på vår tids globala utmaningar.

Med vänlig hälsning!

Styrelsen

Kontakta FN-förbundets webbredaktör

Distrikt & föreningar. Hitta en lokal FN-förening nära dig. FN-information. Historia, organisation, ekonomi med mera.

Nyheter från FN-förbundet

  • Kallelse till årsmötet

    24 jan

    Vi ser framemot att ni kommer till årsmötet,  21 februari 2012, ABF:s lokaler på Västra Storgatan 12,  kl 17.00

Läs fler nyheter