Lidingö FN-förening inbjuder till föreläsning
Lidingö FN-förening bjuder in allmänheten till en intressant föreläsning med Dr. Bengt Lindqvist, fd FN:s Specialrapportör i funktionshindersfrågor. Bengt Lindqvist kommer att berättar om FN-systemet, de mänskliga rättigheterna och hur Sverige har förhållit sig till FN genom åren.
En kort presentation av vår eminente föredragshållare:
Bengt Lindqvist har under sin yrkeskarriär varit socialminister med ansvar för familje- och handikappfrågor men också för hälso- och sjukvårdsfrågor (1985- 1991).
Bengt har varit verksam som riksdagsledamot (1988-1995).
Bengt är synskadad och har därför varit engagerad i Synskadades Riksförbund där han var förbundsordförande (1975-1985).
I FN sammanhang har Bengt arbetat som FN:s Specialrapportör i funktionshindersfrågor (1994-2000), en uppgift som Bengt kommer att berätta om i sitt föredrag och vilken betydelse detta arbete är för FN.
Varmt välkomna till en intressant kväll
Dag och tid: 16 februari kl 18.30
Plats: CaféO'Leo, Pyrolavägen 9 Skärsätra Torg Om lokalen blir full, flyttar vi ner till HSB:s möteslokal på Pyrolavägen 3B (till höger om Pizzerian).
Styrelsen för Lidingö FN-förening
Kalender
-
C-kurs i New York
9 jun - 14 junOBS: KURSEN ÄR FULLBOKAD!!!
Vill du besöka olika FN-organ, diskutera med FN-tjänstemän och träffa organisationer som dagligen lobbar inom FN-systemet? Följ med på vår spännande C-kurs med fred, nedrustning och säkerhet som tema. Hur arbetar man t.ex med fredsfrämjande insatser, genusfrågor i fredsprocesser och arbetet mot klusterbomber, minor och internationell vapenhandel? Missa inte chansen att på plats lära dig mer om FN i praktiken!
Nyheter från FN-förbundet
-
2012
2 jan





