Millenniemål 5: Förbättra mödrahälsan

Över en halv miljon kvinnor dör varje år i samband med graviditet eller förlossning, främst i utvecklingsländer. Målet är att mödradödligheten ska minskas med tre fjärdedelar till år 2015 i utvecklingsländerna.

Symbol för millenniemål 5, gravid kvinnaDen höga dödligheten bland mödrar har legat i topp på den internationella agendan sedan 1980-talet. Trots det har få framsteg gjorts i de värst drabbade regionerna. Statistiken är dessutom mycket oviss. Därför är det svårt, och ibland omöjligt att säga om utvecklingen ens går åt rätt håll, och om den i så fall går tillräckligt fort för att nå målet i tid. Uppskattningar visar att även om utvecklingen går åt rätt håll och mödradödligheten minskar, så kommer flera länder få problem med att nå målet till 2015.

86 procent av alla dödsfall bland kvinnor i samband med graviditet och födsel sker i Södra Asien och i Afrika söder om Sahara. Risken att dö för en kvinna i dessa länder i Afrika är en av 22. För en kvinna som lever i ett rikt industraliserat land är samma risk, en av 7 300.

Vad påverkar kvinnors hälsa i samband med graviditet?

För att minska andelen kvinnor som dör i samband med graviditet eller förlossning krävs ökad kunskap om reproduktiv hälsa och familjeplanering. Med vård av utbildad personal före och under förlossningar samt bättre mödravård generellt kan antalet dödsfall minska ytterligare. I till exempel Egypten, Gambia och Bangladesh har mödradödligheten minskat drastiskt genom förbättrad mödravård, även om dödligheten fortfarande är hög.

I Sydost- och Östasien och Nordafrika har andelen förlossningar där utbildad personal medverkar ökat med mer än 30 procent mellan 1990 och 2005. Det betyder till exempel att det finns professionell hjälp vid två av tre förlossningar i Sydostasien. I Sydasien däremot finns utbildad personal bara på plats vid var tredje förlossning. Det är framför allt kvinnor på landsbygden i utvecklingsländer som inte får hjälp vid förlossning, trots att mödravården i städerna kan vara mycket bra. Det måste förändras om målet ska nås till 2015.

MDG 2008 Faktablad - Millenniemål 5 (PDF-dokument, 123 kB)

Källa: UN Millennium Project, 2005, The Millennium Development Goals Report 2008

Kontakta FN-förbundets webbredaktör

Läs mer:

Millenniemålen.nu

FN-information. Historia, organisation, ekonomi med mera. Distrikt & föreningar. Hitta en lokal FN-förening nära dig. Butik. Beställ läromedel och andra produkter från vår butik.

Kalender

  • Träff för ungdomsansvariga i södra eller västra Sverige

    11 sep - 12 sep
    Malmö

    Under hösten 2010 planerar vi att ha en träff för dig som är ungdomsansvarig i södra eller västra Sverige. Träffen är ett tillfälle för dig att utvecklas och en möjlighet för din FN-förening att få igång ungdomsverksamheten i föreningen.

Se hela kalendariet

Nyheter från FN

  • FN vädjar om 460 miljoner dollar till Pakistan

    24 aug

    FN har tillsammans med samarbetsorganisationer vädjat om 460 miljoner dollar i katastrofhjälp till Pakistan. Minst 1500 människor har dött, uppger Pakistanska myndigheter, och omkring 14 miljoner människor har drabbats, samtidigt som nya skyfall väntas i området.

Läs fler nyheter