Kontakta Karl-Gunnar Wigforss

Nyval
Ålder: 31 år

Jag har nu under två mandatperioder suttit med i förbundsstyrelsen som suppleant och under denna tid så har jag lärt mig mycket om FN-rörelsen och om styrelsearbete.

Jag bor i den vackra sommarstaden Halmstad tillsammans med min sambo Chanida Chuseekhwan. Jag är 30 år gammal. Mitt jobb är som projektledare på Eleiko AB, som sysslar med bl.a. sophanteringsutrustning. Detta jobb har jag haft sedan februari .

Startade en rättvisebutik

Min utbildning är teknisk produkt- och produktionsframtagning där jag har en magisterexamen samt även en teknisk kandidatexamen i industriell ekonomi. Jag har under många år engagerat mig i FN-frågor, just nu sitter jag som distriktsordförande i Hallands FN-distrikt och ledamot i Halmstads FN-förening. Jag började mitt FN-engagemang i Laholms FN-förening där jag var med och startade en rättvisebutik.

Under min tid i FN-rörelsen så har rörelsen växt bl.a. i internationella sammanhang och vi har även påbörjat en insamlingsverksamhet för att mera direkt kunna hjälpa utsatta människor. Detta syns i bl.a. Röj-en-mina projektet samt Skolmat blir kunskap där vi både har insamling och informationskampanjer som är viktiga element i arbetet.

Kommer från gräsrötterna

Jag kommer från gräsrötterna och är där fortfarande då mitt engagemang kommer från hjärtat även om min utbildning och mitt arbete inte är i samma riktning som mitt FN-engagemang men båda ligger mig varmt om hjärtat. Men detta ser jag som en styrka då jag vet att för att världen ska utvecklas och bli bättre behövs alla typer av människor som tillsammans arbetar för en bättre värld.

Om jag blir återvald i styrelsen så ska jag verka för att FN-förbundet ska fortsätta informera, kritisera och hjälpa. Mitt mål är att vi ska bli ännu större och bli ännu bättre, men även att vi ska lägga mer fokus på oss medlemmar.

Jag tycker att information till oss medlemmar ska vara lättåtkomlig och jag ska verka för att det skall bli bättre än det är idag. Jag tror att FN-förbundet kommer att få en större roll, och det är upp till oss att se till att detta blir verklighet.

Skicka ett meddelande

Kontakta mig via

Karl-Gunnar Wigforss

Ordinarie ledamot Svenska FN-forbundet

Kontakta Karl-Gunnar

  • Telefon: -