Haiti: Hjälp når fram till barnhem

FNs världslivsmedelsprogram, WFP, har de senaste dagarna prioriterat barnhem och sjukhus för att se till att mat också når de mest utsatta. På ett barnhem i Port-au-Prince dödades 56 av 134 barn i jordbävningen. WFP ser nu till att de som överlevde får mat.
Bredvid vad som en gång var Notre Dame de la Nativité children’s home i Port-au-Prince rör kvinnorna runt i stora grytor med mat då det snart är lunchtid. Veckan efter jordbävningen så levererade WFP ris, bönor, olja och socker hit.
- Barnen har mycket stor aptit berättar föreståndaren Eveline Louis-Jacques och ler.
- Om du bara visste hur värdefullt det har varit att få den här maten, säger hon där hon sitter omgiven av de få ägodelar som hon och hennes kollegor lyckats rädda ur rasmassorna.
Det finns mer än 300 institutioner liknande den här i Port-au-Prince och redan fyra dagar efter katastrofen hade mat distribuerats till nästan 1400 barn. Detta görs i samarbete med UNICEF, FNs barnfond, och UNPOL som är FN:s polisstyrka.
56 barn
Personalen på barnhemmet berättar att när barnen frågar efter sina vänner som de inte sett sedan jordbävningen har de helt enkelt inte haft hjärta att berätta sanningen för dem. Femtiosex barn och en sjuksköterska dog i jordbävningen och de flesta finns fortfarande kvar i rasmassorna som var deras hem.
En biståndsarbetare som hjälper till på barnhemmet berättar att de flesta av de överlevande barnen mår ganska bra trots en del skrapsår och några brutna ben. Barnen som är mellan sex månader och sex år gamla är lite för små för att fullt förstå vad som har hänt.
En liten flicka som räddades ur en byggnad efter fyra dagar måste kanske amputera sitt ena ben. Några barn är fortfarande tillbakadragna och lite som i dvala. Andra sover på filtar i trädgården medans en grupp barn leker, femtio meter från ruinerna.
Text: WFP
Svenska FN-förbundet har öppnat sitt insamlingskonto pg 90 00 79-5 för att kanalisera resurser till FN:s arbete. Skriv ”Haiti” i meddelanderutan när du ger ditt bidrag.
Du kan även skänka pengar direkt via vår betaltjänst eller SMS:a "FN" till nummer 72 909 så bidrar du med 50 kronor. Var med och hjälp de som drabbats av jordbävningen du också. Alla bidrag behövs!
Uppdaterad 27 januari 2010
Kalender
-
B-kurs i Malmö
7 sepMalmöFN-förbundet välkomnar dig till B-kurs om fred, säkerhet och nedrustning
-
Internationella läskunnighetsdagen
8 sep
Nyheter från FN-förbundet
-
Tatuera dig på bok & biblioteksmässan!
2 sepTatuera dig med ett viktigt budskap på Bok- & biblioteksmässan i Göteborg 23-26 september. I FN-förbundets monter på internationella torget kan du få en tatuering med budskapet ”End hunger, start knowledge”. Du som inte känner dig mogen för en riktig tatuering behöver inte vara orolig. Den här sitter bara ett par dagar
-
Svenska FN-förbundets mötesplats
1 sepMånga medlemmar har bett oss ordna en mötesplats online där man kan träffa andra engagerade FN-förbundare och vi lyssnar på våra medlemmar. Därför har vi nu skapat en mötesplats för er. Med Svenska FN-förbundets mötesplats på nätet vill vi skapa en plats där våra medlemmar får möjligheter att diskutera och knyta kontakter med varandra.
Nyheter från FN
-
FN vädjar om 460 miljoner dollar till Pakistan
24 augFN har tillsammans med samarbetsorganisationer vädjat om 460 miljoner dollar i katastrofhjälp till Pakistan. Minst 1500 människor har dött, uppger Pakistanska myndigheter, och omkring 14 miljoner människor har drabbats, samtidigt som nya skyfall väntas i området.
-
Internationella ungdomsåret inleds för att främja dialog och förståelse
24 augI dag på internationella ungdomsdagen inleds det internationella ungdomsåret under temat dialog och ömsesidig förståelse.








