Röjer minor själv
Vasin, 57 år, är arg på de som har lagt ut minorna. Det spelar ingen roll vem som har gjort det, säger hon.
Foto:Magnus Rosshagen- Det må vara regeringsarmén, Röda Khmererna, vietnameserna, alla har gjort något dumt. Vi är alltid rädda för att våra barn ska springa på en mina och dö eller bli handikappade för livet.
Hon har bott i Chhnal moan i fem år. Tidigare bodde hon i en annan del av landet, där minproblemet var större. Det fanns så många minor att invånarna var tvungna att röja dem själva.
- När kriget var slut återvände jag till min hemby, men vi kunde knappt bo där. Det var många som dog när vi tog bort minorna, bland annat min svåger. Det finns fortfarande flera minor kvar, precis som här. Så fort jag ser en försöker jag gräva fram den och förstöra den själv.
Nu har hon vigt sitt liv åt byns kvinnokommitté. Varje dag lagar hon mat åt munkarna och går till pagodan. Det är en lång väg från hennes hus, men vägen är sedan länge minröjd.
Text: Erik Halkjaer
Uppdaterad 30 september 2008 Publicerad 2 juli 2008
Kalender
-
C-kurs i New York
9 jun - 14 junOBS: KURSEN ÄR FULLBOKAD!!!
Vill du besöka olika FN-organ, diskutera med FN-tjänstemän och träffa organisationer som dagligen lobbar inom FN-systemet? Följ med på vår spännande C-kurs med fred, nedrustning och säkerhet som tema. Hur arbetar man t.ex med fredsfrämjande insatser, genusfrågor i fredsprocesser och arbetet mot klusterbomber, minor och internationell vapenhandel? Missa inte chansen att på plats lära dig mer om FN i praktiken!
Nyheter från FN-förbundet
-
Minröjning i Tamaing
23 janUnder våren 2012 kommer FN-förbundet fortsätta arbetet i Kambodja med att röja nästan 50 000 m2 mark kring byn Tamaing från minor. Människorna i byn kommer då äntligen att kunna röra sig kring byn och på risfälten utan risken att trampa på en mina. Den nyröjda marken kommer att användas till jordbruk av områdets fattigaste familjer. Det röjningsarbete FN-förbundet genomför i Tamaing är möjligt genom bidrag från privata givare, FN-föreningar och företag.



