"Death is not an issue"

"Tack vare Röj-en-minas designtävling fick jag möjlighet att åka till Bosnien-Hercegovina. Jag fick chansen att besöka ett väldigt fascinerande land som jag troligen aldrig annars hade fått uppleva. Rubriken ”Death is not an issue” ska spegla människors sätt att tänka när de beträder minfält trots att de är medvetna om farorna. Den vetskapen gav mig många timmar i ändlöst grubbel."

Sarah Oja framför ett uppmarkerat minfältI mitten av oktober åkte Röj-en-mina till Bosnien. Med på resan fanns Sarah Oja, vinnaren av designtävlingen 2006. Sarah har dokumenterat sin upplevelse i Bosnien i bilder och text. Här kan du läsa ett utdrag från dagboken.

"Nu är det dags att lämna Bosnien. Det känns som att jag vill stanna längre, jag vill följa denna stad längre, jag vill se denna stad utvecklas. Jag vill se när biblioteket restaureras, jag vill se när Podzeplje samt andra byar vi besökt är minfria.

Jag vill se ett fungerande Bosnien, utan korruption. Jag vill se ett enat land, inte ett land i flera delar. Jag vill se skolan i Kratine öppnas. Jag vill se ett enat folk. Jag förstår att min vision är långt bort från att infrias.

Men jag vill vara med på vägen. Jag kommer inte att kunna släppa Bosnien bara för att jag lämnar landet. Jag är inspirerad och förtvivlad på samma gång. Minnena av alla människor jag mött kommer alltid vara med mig. Alla ansikten, människorna som hade fått sin by röjd från minor tack vare Röj-en-mina, den gamla kvinnan som utfodrade sina kor på ett minfält, tiggaren utan ett ben och utan en hand, den blinda mannen i Pale. Jag kommer heller aldrig glömma Sarajevos krigsärr, det flesta ärren såg mest ut som vidöppna sår som ber om helande."

Läs dagboken i sin helhet här (PDF-dokument, 122 kB)

Kontakta FN-förbundets webbredaktör

Kalender

  • C-kurs i New York

    9 jun - 14 jun

    OBS: KURSEN ÄR FULLBOKAD!!!

    Vill du besöka olika FN-organ, diskutera med FN-tjänstemän och träffa organisationer som dagligen lobbar inom FN-systemet? Följ med på vår spännande C-kurs med fred, nedrustning och säkerhet som tema. Hur arbetar man t.ex med fredsfrämjande insatser, genusfrågor i fredsprocesser och arbetet mot klusterbomber, minor och internationell vapenhandel? Missa inte chansen att på plats lära dig mer om FN i praktiken!

Se hela kalendariet

Nyheter från FN-förbundet

  • Nytt ämne på schemat i Al Markaziya Skolan i Libyen

    7 feb

    När Ibrahim Zouka, chef för Al Markaziya Skolan i Misrata i Libyen, under kriget hörde att överste Gaddafis styrkor var på väg till staden, körde han till skolan och fyllde sin bil med alla ekonomiska och administrativa papper han kunde hitta. När skolan sedan kom att användas som bas av Gaddafis arme förvarade han alla papper hemma och bad till gud att skolan inte skulle förstöras i striderna.

  • Minröjning i Tamaing

    23 jan

    Under våren 2012 kommer FN-förbundet fortsätta arbetet i Kambodja med att röja nästan 50 000 m2 mark kring byn Tamaing från minor. Människorna i byn kommer då äntligen att kunna röra sig kring byn och på risfälten utan risken att trampa på en mina. Den nyröjda marken kommer att användas till jordbruk av områdets fattigaste familjer. Det röjningsarbete FN-förbundet genomför i Tamaing är möjligt genom bidrag från privata givare, FN-föreningar och företag.

Läs fler nyheter

UN News